Kırklareli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu

AMATÖR İŞLER KURULUNUN MÜSABAKALAR HAKKINDA AÇIKLAMASI

Yayım Tarihi: 23 Eylül 2021 Okunma 268 Yazdır
AMATÖR İŞLER KURULUNUN MÜSABAKALAR HAKKINDA AÇIKLAMASI

Amatör İşler Kurulunun Bölgesel Amatör Lig ve Yerel Liglerle İlgili Bilgilendirme Yazısı

 • Bölgesel Amatör Lig 30-31 Ekim 2021 tarihlerinde başlayacaktır. İllerde Büyükler kategorisinin en üst yerel ligi, önceki sezonlarda olduğu gibi Bölgesel Amatör Lig ile yaklaşık aynı tarihlerde başlayacak ve yaklaşık aynı tarihlerde sonlandırılacaktır. Büyükler kategorisinde en üst lig haricinde 1.ve 2.Amatör ligleri başlama ve bitiş tarihleri Futbol İl Tertip Komitesince belirlenecektir. U 18 ve U 16 gençler kategorilerinin sonuçlarını Federasyona en son bildirim tarihleri açıklanmıştır. Bu tarihler dikkate alınarak liglerin başlangıç tarihlerini belirleme yetkisi Futbol İl Tertip Komitelerine bırakılmıştır.
 • Bölgesel Amatör Lig Büyükler kategorisinde yerel ligler (Süper, 1. Ve 2.Amatör) ve gençler kategorisi ligleri en fazla 10’ ar takımlı gruplarda oynanacaktır.
 • 2019-2020 sezonunda pandemi nedeniyle veya yarım kalması nedeniyle birçok ilimizde Süper, 1. Ve 2.Amatör liglerde birleştirmeler yapıldı. 2021-2022 sezonunda yerel ligler oynanmadığı için birleştirilmiş ligler bu sezon oynanacaktır. Liglerin birleştirilmesi ile Büyükler kategorisindeki lig sayısı üçten ikiye ve ikiden bire inen iller bu sezon tekrar lig sayısını üçe ve ikiye çıkartmak istiyorlarsa statülerini buna göre ayarlamak durumundadırlar.
 • Süper Amatör Ligi olup da 1. Ve 2.Amatör liglerin birleştirilmesi sonrası bu kategoride takım sayısının çoğalmasından dolayı yığılma olan iller saha sayısının yetersizliği, hakem sayısının kısıtlı olması gibi nedenlerden dolayı ligi diledikleri takdirde iki ayrı zaman aralığında oynatabilirler.  Bu ligin kulüplerinin yarısı grupların Ekim-Kasım aylarında başlatırken, diğer yarısı gruplarını Mart-Nisan aylarında başlatabilirler. Bu illerin statülerini çok dikkatli yapmasını öneririz. Süper Amatör Ligi olmayıp, 1.ve 2.Amatör liglerini birleştiren iller BAL baraj maçı oynayacaklarsa müsabakaların 2 ayrı zaman diliminde oynayamazlar. Bu illerimiz müsabakalarını BAL ile aynı tarihlerde bitirmek zorundadırlar.
 • En üst yerel lig statüsü hazırlanırken yerel ligden BALA çıkışlarla ilgili maddeye direk çıkış ve BAL baraj maçı oynama hususunda bir şey yazmayıp, o maddede “2021-2022 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Statüsünde yer aldığı üzere BAL’ a çıkacak veya baraj müsabakası oynayacak takımlar belirlenecektir.” diye yazılması daha uygun olacaktır.
 • Bölgesel Amatör Ligde, yerel büyükler kategorilerinde (Süper, 1.ve 2.Amatör) ve U 18 kategorisinde 3 olarak açıklanan oyuncu değişikliği sayısı pandeminin devam ettiği dikkate alınarak 3+2=5 olarak uygulanacaktır. Bu kategorilerin statülerine aşağıdaki ifade aynen yazılacaktır. “Müsabakalarda 5 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyuncu değişiklikleri oyunu kesintiye uğratmamak adına devre arasında yapılacak değişiklikler hariç müsabaka esnasında en fazla 3(Üç) defada yapılabilir.”
 • Profesyonel Süper Lig ve TFF 1.Lig Kulüpleri yerel bazda düzenlenen U 11 ve U 12 kategorilerindeki liglere katılabilirler.
 • TFF 2.Lig ve TFF 3.Lig Kulüpleri gelişim liglerine katılmıyorlarsa, yerel bazda düzenlenen U 18, U 16, U 14, U 12 ve U11 kategorilerinde liglere katılabilirler.
 • Bölgesel Amatör Lig, Yerel büyükler kategorileri (Süper, 1.ve 2.Amatör Ligler), U18 ve U16 kategorilerinde aşı sertifikası olan futbolcular oynayabilirler. Saha içine giren, saha içi giriş kartı olan yönetici ve teknik ekip de aynı şekilde aşı sertifikasını çıkartmış olmalıdır. Müsabaka isim listesine yazılı tüm futbolcu, yönetici ve teknik ekipten aşı sertifikası olmayanlar il sınırları içinde oynanacak her müsabakadan en fazla 48 saat önce, il dışında müsabaka oynayacak takımlar ise en fazla 72 saat önce Sağlık Bakanlığı’ na bağlı kuruluşlar ile Sağlık Bakanlığı tarafından akredite olan laboratuvarlarda Covid-19, PCR testi yaptırılması zorunludur. Müsabaka isim listesine ismi yazılacak kişilerden, test sonucu pozitif olanların, Covid-19 nedeniyle karantinada olanların, veya test sonucu müsabakadan önce çıkmamış olanların müsabaka isim listesine isimleri yazılmaz.
 • 15 yaş altı kategorilerde (U 14, U 12 ve U 11) Müsabaka İsim Listesinde ismi olan futbolcuların sağlık kontrollerinin nasıl yapılacağı daha sonra detaylı olarak bildirilecektir.
 • Bölgesel Amatör lig statüsü hazırlanmakta olup, “Bölgesel Amatör Lig müsabakalarında Covid-19 salgını nedeniyle uygulanacak tedbirlere ilişkin esaslar” BAL statüsü ekinde olacaktır. BAL takımlarının bugünden bilmesi gereken önemli konu aşı sertifikası uygulamasının yapılacağıdır. Müsabaka başlama tarihine kadar bununla ilgili tedbirleri almalarında yarar vardır. Yerel Amatör liglerle ilgili olarak da “Yerel Amatör Lig Müsabakalarında Covid-19 Salgını Nedeniyle Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Esaslar” hazırlanmıştır. Bu esasların dikkatle okunması gerekmektedir.

 

Diğer Haberler
Kırklareli 5 günlük Hava Tahmini
  KIRKLARELİ
Liglerde Puan Durumu
1 KIYIKÖYSPOR 3
2 ÇAKILLI GENÇLERBİRLİĞİSPOR 3
3 DEMİRKÖYSPOR 3
4 ERİKLERSPOR 3
5 KOFÇAZ SERHATSPOR 0
6 VİZEACARSPOR 0
7 KAYASPOR 0
8 KÜÇÜKYAYLASPOR 0
Detaylı Puan Durumu
Top