Kırklareli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu

COVİD 19 SALGINI NEDENİYLE MÜSABAKALARDA ALINACAK TEDBİRLER

Yayım Tarihi: 22 Eylül 2021 Okunma 193 Yazdır
COVİD 19 SALGINI NEDENİYLE MÜSABAKALARDA ALINACAK TEDBİRLER

Müsabakalarda Uygulanacak Esaslar Açıklandı

1-2021-2022 Sezonunda Covid - 19 salgın hastalığından dolayı yerel amatör lig müsabakaları organizasyonuna ilişkin  özel koşulları belirlemek amacıyla düzenlenmiş olan bu esaslar yerel  amatör lig müsabakalarına katılan kulüplerin yönetici, teknik adam, futbolcuları, seyircileri ve  diğer görevlileri kapsar .

2-Saha ve Statlarda müsabakalar öncesinde, esnasında ve sonrasında sağlık ve hijyen uygulamalarının düzenlenmesi ve uygulanması hususundaki  sorumluluk  il tertip komitesine ve ev sahibi kulübe aittir.

3-Kulüpler , müsabakalarda yer alacak futbolcuları, teknik adam ve diğer tüm görevlilerini işbu esaslarda belirtilen sağlık tedbirlerine ilişkin hususlar hakkında bilgilendirmek zorundadır.

4-T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı takvimi doğrultusunda iki doz aşı olan yada Covid-19 hastalığını geçirmiş olup bir doz aşı olan kişiler aşı sertifikasını göstererek müsabaka isim listesinde yer alabilir.

5-T.C. Sağlık bakanlığında belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. Günden itibaren 180 gün süre ile müsabaka isim listesine yazılabilirler.

6-Covid-19 hastalığını geçirip izolasyon sürecinin üzerinden 180 gün geçmemiş olan kişiler müsabaka isim listesine yazılabilirler.

7-Aşı sertifikası olmayan kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırmaları ve test sonuçlarının negatif olması şartıyla müsabaka isim listesine yazılabilirler.

8-TFF tarafından her müsabakaya bir sağlık görevlisi atanır. Müsabaka oynayacak kulüp yetkilileri müsabakadan 30 dk önce müsabaka isim listesinde yazılı tüm futbolcu, yönetici ve teknik ekibin aşı sertifikalarının ve PCR test sonuçlarının çıktılarını düzenleyecekleri ayrı bir amatör  müsabaka  isim listesine ekleyerek müsabakada görevli saha komiseri aracılığıyla görevli sağlık memuruna teslim etme zorundadır.

Sağlık görevlileri aşı sertifikası ve PCR testi çıktılarını inceleyerek müsabaka isim listesinde bulunan yönetici, teknik kişiler ve futbolcuların saha içinde bulunup müsabakalarda görev yapmalarına onay verir. Görevli olduğu müsabakaya mazeret nedeniyle gidemeyen Sağlık görevlisinin yerine Saha Komiseri bu görevi yerine getirir.

9-Aşı sertifikalarının ve PCR test sonuçları çıktılarının bulunduğu amatör müsabaka isim listesi sağlık görevlisinin incelemesinden sonra görevli saha komiserine teslim edilecektir. Saha komiseri teslim aldığı liste ve belgeleri arşivlenmek üzere ASKF’ lere teslim edecektir.

10-Kulüpler aşı sertifikaları ve PCR test sonuçlarına varsa itirazlarını müsabakadan sonra en fazla 24 saat içinde talimatlara uygun şekilde yapabilirler.

11-Kulüpler futbolcularına yaptırdıkları Covid-19 PCR testi sonuçlarına göre pozitif vakalar ve hastalığı geçirmekte olanlardan dolayı müsabakalar ertelenmez.

12-Kulüplerin pozitif vaka veya hastalığı geçirmekte olan futbolcuları nedeniyle, oynama uygunluğu olan futbolcuların sayısının 9’ un altına inmesi nedeniyle müsabakaya çıkamamaları halinde, anılan kulüp / kulüpler hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle birlikte, anılan kulüp/kulüpler için Futbol Müsabaka Talimatının 24. Maddesi hükümleri uygulanmaz.

13-2021-2022 Sezonu Yerel Amatör Lig müsabakaları seyircili olarak oynanır. Saha ve tesislere girişlerde maske takması zorunludur. Maskesi olmayan kişiler tesislere giriş yapamaz. Seyirciler en az 1,5 metre mesafe bırakarak tribünlere giriş ve çıkış yapabilirler, tribünlerde en az 1,5 metre aralıklı olarak otururlar. Arka sıradaki oturma düzeni, arada bir sıra boş bırakılmak suretiyle ön sıraya göre çapraz olarak oturma düzeni olacaktır.

14-Müsabakalarda görev yapacak tüm görevlilerin Aşı sertifikası zorunlu olup tüm görevlilerin sürekli olarak maske takmaları zorunludur.

15-Müsabaka esnasında saha içinde ve teknik alanda bulunması gereken kişiler ( Kulüplerin müsabaka isim listesinde adı bulunan , Hakemler , Saha Komiserleri, Müsabaka Tesis Müdürü/Sorumlusu, Federasyon Temsilcisi, Sağlıkçı ve Sedyeci ) dışında kimse bulunamaz.  Soyunma odası koridorlarına, sahada ve teknik alanda bulunabilecek kişiler haricinde kişilerin giriş çıkışları yasaktır.  

16- Yedek kulübelerinde Futbolcu ve diğer kişilerin aralarında bir koltuk boş bırakılarak oturması zorunludur.

17-Müsabaka öncesi, devre arası ve müsabaka sonunda takımlar ve hakemler ayrı ayrı zaman diliminde sahaya çıkacak ve sahadan ayrılacaktır. Müsabaka öncesi hakemler tarafından yapılan teçhizat kontrolü, seremoniden önce saha içerisinde yapılır ve oyuncuların birbirleri ve hakem ile arasındaki mesafenin en az 1,5 ( bir buçuk )  metre olmasına dikkat edilir. Protokol tribünü selamlanır ve tokalaşma yapılmayarak para atışına geçilir.

18-Saha ve tesislerde kullanılan tüm alanlar ve soyunma odaların yüzeysel dezenfeksiyonu sağlanarak hijyen kurallarına uyulması, bu alanlara dezenfeksiyonların sağlanması için el antiseptikleri konulması zorunludur.

19-Müsabaka öncesi ve sonrasında sahada foto muhabiri dışında medya mensubu bulunamaz. Foto muhabirleri müsabaka öncesi sahaya giriş maç başladıktan sonraki 10 dakika içinde görevini yapıp saha dışına çıkar. Gerekli kontrol müsabaka boyunca müsabakada görevli olan saha komiseri tarafından sağlanır. 

Diğer Haberler
Kırklareli 5 günlük Hava Tahmini
    KIRKLARELİ
Liglerde Puan Durumu
1 KIYIKÖYSPOR 3
2 ÇAKILLI GENÇLERBİRLİĞİSPOR 3
3 DEMİRKÖYSPOR 3
4 ERİKLERSPOR 3
5 KOFÇAZ SERHATSPOR 0
6 VİZEACARSPOR 0
7 KAYASPOR 0
8 KÜÇÜKYAYLASPOR 0
Detaylı Puan Durumu
Top